Loading Events

« All Events

Lecture | Pride lezing – Gender Natuurlijk!

2 September | 17:00 - 18:00

Mannen zijn mensen die zaad produceren, en vrouwen mensen die eicellen maken. Punt uit. Aldus Trump in zijn officiële decreet, uitgevaardigd één dag na zijn inauguratie. Gender is een gevaarlijke ideologie en biedt geen stabiele basis voor identiteit. Met één pennestreek haalde Trump een streep door al bijna drie eeuwen wetenschappelijke en maatschappelijke discussie.

Sinds de Verlichting staat de ‘natuur’ centraal bij kwesties over identiteit en (on)gelijkheid. Natuur speelde vooral bij sekse en seksualiteit vaak een normerende rol: homo’s, lesbo’s en transen werden weggezet als ‘onnatuurlijk’, en feministen als vrouwen die hun ‘ware natuur’ verloochenden. Deze lezing over tweeslachtige betekenis van ‘natuur’ en de vele soorten verzet, tegenspraak en omarming van dat begrip vanaf het einde van de negentiende eeuw helpt om gender vandaag beter te begrijpen. En gemakkelijke definities of harde polarisatie te ondermijnen.

Over de spreker

Prof. dr. Geertje Mak is hoogleraar Politieke Geschiedenis van Gender aan de Universiteit van Amsterdam en werkt als senior researcher bij NL-Lab (KNAW). Zij publiceerde twee boeken over de West-Europese geschiedenis van mensen die buiten de lijntjes van gendercategorieën kleuren (Mannelijke Vrouwen en Doubting Sex). Daarnaast schrijft zij over migratie- en koloniale geschiedenis. Haar meest recente boek is Huishouden in Nieuw-Guinea. Zending en het kolonialisme van goede bedoelingen.

De lezing kun je ook online bijwonen!